Menü

TURAN TELEVİZYONU TEST YAYINLARINA BAŞLADI

nobanner
Türk coğrafyasına yönelik yayın yapmayı hedefleyen Turan Televizyonu yayın hayatına başlıyor. Test yayına başlayan Turan TV, başta Azerbaycan ve Anadolu Türkçesi olmak üzere Türkçe’nin değişiklik lehçelerinde politik, sosyolojik, kültürel ve eğitim programlarına yer vermeyi planlıyor. Kanalın en büyük hedefi ise ortak Türkçe.

Turan TV test yayına başladı

Türk coğrafyasında bir eksikliği doldurmak üzere yola çıkan Turan Televizyonu, Türkiye ve Azerbaycan’dan ortak girişimle kurularak yayın hayatına başladı.

Astra 5B uydusu üzerinden hemen hemen tüm Türk coğrafyasının kapsamı alanında yer alacak olan Turan TV test yayınlarına başladı. Kanal Türkiye’den de uydu antenleriyle rahatlıkla izlenebilecek. Hazırda çanağı büyük olan ve Türksat uydusunu çeken uydu antenleri bir kısmı her hangi bir açı değişiğikliğine ihtiyaç duymayacak, çekmeyen uydu alıcıların ise çanaklarına ikinci bir LNB yerleştirilerek 31.5 dereceye ayarlamakla izlenmesi mümkün.

Turan TV, başta Azerbaycan ve Türkiye olmakla beraber ilerleyen aşamalarda Kazakistan, Özbekistan ve Kırım programlarına kendi Türkçeleri’nde programlara yer verecek. Ortak Türkçe oluşturmaya katkı sunmak da isteyen TV kanalı siyasi, kültürel, sosyolojik programlar yapmayı planlıyor.

Televizyon, Türksat yerine AstraSat üzerinden yayınlanmasının başlıca sebebi maliyet olarak açıklanırken, imkanların genişlemesi halinde gelecek zamanda Türksat uydusunda yayın yapmayı şartlar oluşması halinde planlıyor.

Turan TV’ni izlemek için uydu alıcınızda Astra 5B uydusunu seçerek, ayarlarını şu şekilde yapmanız gerekiyor:

AstraSat 5B 31.5 derece

Frekans: 11817 Dikey (vertical); Symbol oranı: 27500; FEC: 3/4

Turan TV, henüz yapım aşamasında olan internet sayfası, www.kanalturan.com alan adı üzerinden faaliyet gösterecek.

alıntı haber: Türkistan Gazetesi

Yorum yaz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>