Menü

KURBAN BAYRAMINDA YAPILMASI GEREKEN DİNİ VECİBELER

nobanner

KURBAN BAYRAMINDA YAPILMASI GEREKEN DİNİ VECİBELER

Bir kurban bayramına daha yaklaşmış bulunuyoruz. 04Ekim 2014 cumartesi günü bayramın birinci gününü idrak edeceğiz. Bayramlar, millet olarak neşe ve sevinçlerimizi paylaştığımız, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz özel günlerdir. Bayram hazırlıkları devam ederken, yapılması gereken dini görevleri bir kere daha hatırlamakta yarar vardır.

     Teşrik Tekbirleri:  Kurban bayramının bir gün öncesi olan arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazlarının peşinde, selamdan sonra birer defa “ Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber. Allâhu Ekber ve lillâhil hamd” diye tekbir getirmek vaciptir. Kadın- erkek mükellef çağına gelen her Müslüman’ın bu tekbirleri söylemesi gerekir.

      Bayram Namazı: Ramazan bayramı ve Kurban bayramı olmak üzere yılda iki dini bayramımız vardır. Kendisine cuma namazı farz olan kişilerin, bayram namazlarını kılmaları vaciptir. Bayram namazları camide cemaatle kılınır. Bayram namazı kılacak olan Müslümanlar erkenden kalkarlar, abdest veya boy abdestlerini alıp, en güzel elbiselerini giyerek camiye gelirler. Sabah namazını kıldıktan sonra bayram vaazını dinlerler. Vakti gelince de hep birlikte cemaatle bayram namazını kılarlar. Namazdan sonra bayramlaşma merasimi yapılır. Varsa dargınlar barıştırılır. Yoksullar, yetim ve öksüzler sevindirilir.

Kurbanların Kesilmesi: Dinen zengin kabul edilen Müslümanların Kurban kesmeleri vaciptir. Kurbanların kesimine bayram namazı kılındıktan sonra başlanır. Üçüncü günü akşamına kadar devam eder. İlk günü kesmek evladır; ancak fırsat bulamayanlar ikinci ve üçüncü günü de kurbanlarını kesebilirler. Hadis-i Şerifte şöyle buyrulmaktadır. “Bu günümüzde bizim için ilk yapılacak şey namaz kılmaktır. Ondan sonra evlerinize dönüp kurban kesmek olacaktır. Her kim böyle yaparsa, sünnetimize uygun iş yapmış olur. Kim önce kurban keserse, o da ancak ailesine sunduğu bir ettir, kurbandan bir şey değildir.” (Buharî)

Kurbanı bir örf veya âdet olarak görmemek gerekir. Kurbanlar, Allah’ın emrini yerine getirmek ve ibadet niyetiyle kesilir. Yakınlık anlamına gelen kurban, Allah’a itaatin, teslimiyetin ve verdiği nimetlere karşı şükrün bir ifadesidir. Kur’an’da: “Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır. Fakat O’na sadece sizin takvanız ulaşır” (Hacc,37) buyrulmaktadır.

Kurban, sol yanı üstüne kıbleye doğru yatırılır, besmele ve tekbir getirildikten sonra kesilir. Kesimden sonra iki rekat namaz kılınır ve ibadetin kabulü için dua edilir. Kurbanlar bizzat kesilebileceği gibi vekâlet verilerek de kestirilebilir.

Sıla-i Rahimde Bulunmak: Bayramda yapmamız gereken görevlerden biri de dost ve akraba ziyaretleridir. Ziyaretine gidemediğimiz yakınlarımız telefonla da olsa aranmalı ve duaları alınmalıdır. Komşularımız, çevremizde bulunan yaşlılar ve hastalar da ziyaret edilmeli, çocuklar sevindirilmeli, muhtaçlar ve kimsesizlerin ihtiyaçları giderilmelidir. Bayramlar, sevinç ve neşe günleridir. Dargınlıklara, kırgınlıklara son verilmeli ve kardeşlik duyguları içinde bayramın coşkusu hep birlikte yaşanmalıdır.

Kabir Ziyaretleri: Bayramda ebedî âleme uğurladığımız dostlarımız da unutulmamalıdır. Arefe günü veya bayram günlerinde kabirler ziyaret edilmeli, geçmişlerimizin ruhları için Kur’an okunmalı ve dua edilmelidir.

Bayramın ülkemiz ve bütün İslam âlemi için hayırlara, birlik, beraberlik ve kardeşliğin daha da pekişmesine vesile olmasını diler, bayramınızı tebrik ederek, keseceğimiz kurbanların kabul olmasını Yüce Allah (cc) dan niyaz ederim.

alıntı : Mehmet ŞİMŞEKOĞLU – Gölyaka Müftüsü