Menü

nobanner

 

 

Özbekistan Yazarlar Birliğinden edinilen bilgiye göre, şair Aripov, 2 ay önce tedavi için gittiği ABD’deki bir hastanede hayata veda etti.

Ülkenin en yüksek unvanı olan “Özbekistan Kahramanı” nişanı sahibi Aripov’un naaşının toprağa verilmek üzere salı günü Taşkent’e ulaştırılması beklenirken, hükümet tarafından şairin defin töreni için özel bir komisyon oluşturulduğu öğrenildi.

1941’de Özbekistan’ın güneyindeki Kaşkaderya şehrinde doğan Aripov, Taşkent Devlet Üniversitesinden mezun oldu. Çeşitli yayın evlerinde çalışan Aripov, Şark Yıldızı dergisi ve Özbekistan Yazarlar Birliği genel sekreterliği ve başkanlığı görevlerinde bulundu.

Özbekistan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından 2 dönem milletvekilliği yapan Aripov, daha sonra parlamentonun üst kurulu olan Senato üyesi seçildi. Aripov, 1998’de Özbekistan’ın ilk cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından ülkenin en yüksek unvanı olan “Özbekistan Kahramanı” nişanı ile ödüllendirildi.

İlk şiir kitabını 1965’te “Küçücük Yıldız” adıyla çıkaran Aripov’un, çok sayıda şiir kitabı yayımlandı. Dünya edebiyatından şiirleri Özbekçeye kazandıran şairin eserleri de pek çok dile tercüme edildi.

Aripov, Özbekistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından 1992’de Özbek Milli Marşını kaleme aldı.

Yorum yaz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>